Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zimní volejbal

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Klásku, děkuji za příspěvek

(Gogo, 1. 1. 2007 17:50)

Kdo by to byl řekl

Volejbal v zimně

(Klásek, 28. 10. 2006 20:54)

Mám špatnou zprávu pro příznivce zimního volejbalu. S myšlenkou hrát volejbal v zimně nás předběhl největší český génius Jára Cimrman. A to po cestách po Africe.
Náhoda tomu chtěla, že rozbil stan na území Ostreů. Jaké bylo jeho zděšení, když zjisti, že tento kmen je lidožravý. A vědom si toho jak by mohl dopadnout, dozajista jako specialita, přece jenom bílé maso je bílé maso. Tu se mu vloudila myšlenka. Přece kmen, který si hraje lidi nejí. Po dlouhém záblesku myšlenky si řekl, že by je mohl naučit českou hru vybíjenou. Tento nápad však rychle zavrhl, neb si uvědomil, že tato hra by naopak podněcovala lovecké vášně a tak místo vybíjené se rozhodl pro odbíjenou. Na vymezeném území rozdělil kmen na dva tábory, které mezi sebou odbíjeli. A zde se dostáváme k dalšímu objevu a to, že Jára Cimrman dal světu hru s názvem Volejbal. Protože africké slunce není zrovna vhodné pro bílou pokožku středoevropana dával si volejové zábaly. Jak všichni víme, čeština je jazyk složitý a afričtí jazykozpytci si tato dvě slova zjednodušili na volejbal. Jakmile si Cimrman dopřával volejový zábal, domorodci se slovy:,, hele volejbal ,, již tušili, co bude následovat. Po čase si ke hře toto slovo prostě připojili. Nebyl by to Cimrman, kdyby nechtěl kmenovou hru rozšířit do dalších končin. Tak se rozhodl uspořádat turnaj. Protože se mu zastesklo po chladnějším počasí a zasněžených vrcholcích Krkonoš, uspořádal zimní turnaj. Pozval sousední kmen Etinů. K nemilému překvapení dorazila pouze kmenová rada a šaman celkem tedy 6(slovy šest) lidí a Cimrman se svým příslovečným smyslem pro spravedlnost stáhl čtrnáct domorodců, aby se síly vyrovnali. Nebyl si však jist mírumilovností obou kmenů a proto je rozdělil vysokou sítí. Později se ukáže, jak bylo toto rozhodnutí prozíravé. A tak tu máme první soutěžní utkání mezi kmeny Ostr – Etin. Etinové neznavši pravidel byli na hlavu poraženi a jen vysoká síť zabránila v pozření soupeře. A zde se mi nepodařilo na tato zjištění navázat, neb zde géniův deník končí. Dále se již pouze domnívám, že africkým domorodcům nechyběli zasněžené Krkonoše a dozajista měli problém s úbory a ačkoli jsem přesvědčen, že Cimrman sveřepě trval na tom, aby se hrál zimní volejbal, po jeho odchodu postupem času přešli v klasický šestkový volejbal, tak jak ho známe dnes my.
Je tedy nad slunce jasné a nezpochybnitelné, že tento český génius světového formátu se zasloužil o vznik této krásné hry.
Tímto chci poděkovat panu P. Šubrtovi za uvedení na stopu. Také děkuji pánům L. Smoljak a Z. Svěrák za umožnění nahlédnout do mistrovy pozůstalosti.